Mevduat Yatırımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bankaların, müşterilerine hizmet vermek açısından pek çok görevi bulunuyor. Bu görevlerden birisi de mevduat çeşitleriyle paraların saklanması ve değerlendirilmesi oluyor. Bu nedenle, hesaplar üzerinde böyle seçenekler bulunuyor ve müşterilerin elindeki birikimler, belirli koşullar altında değer kazanıyor. Anlaşılacağı üzere mevduat, bankalarda bulunan hesaplarda paraların muhafaza edilip saklanması, belirli vakitlerle bağlanması ve sonucunda da faiz getirisi elde etmeye yarayan bir nakit değerlendirme sistemidir. Ayrıca mevduat denildiği zaman bankaların topladığı paralarda akıllara gelebiliyor. Bu iki durum bakıldığı zaman hemen hemen aynıdır. Çünkü müşteriler paralarının değer kazanması ve bu paraları saklaması için bankalara götürüyor. Bankalar da bu paraları mevduat olarak alıp kullanıyorlar. Buna karşılık olarak da müşterilere belli koşullar dâhilinde ödemeler yapılıyor.

Mevduat yatırımı yaparken dikkat edilmesi gereken belli başlı şeyler vardır. Siz de yatırım yapmayı düşünüyorsanız dikkat etmeniz gerekenler şu şekilde yer alıyor:

 • İlk olarak kendinizi tanıyıp, yatırım amacınızı belirleyip, alacağınız risk oranını hesaplamalısınız.
 • Finansal piyasada bir yatırım kararına vardıysanız, gelecek dönemlerde herhangi bir risk ile karşılaşabileceğinizi göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Bu riskler, yatırım araçlarının fiyatlarında artış veya düşüş olarak örneklendirilebilir.
 • Yatırım yapmış olduğunuz ürünler ve taşıyor oldukları riskleri tamamen anlayıp, o şekilde yatırım yapmalısınız. Tanımadığınız veya bilgi sahibi olmadığınız araçlarla işlem yapmamalısınız.
 • Büyük riskler altına girmeden kısa sürede yüksek kazanç elde etme peşinde olmak da olumsuz sonuçlar doğurabilir. Çok seyrek tesadüfler dışında bu gibi şeylerin gerçekleşmesi genel olarak mümkün olmuyor.
 • Birikimlerinizi tek bir yatırım aracına yatırmaktansa birden fazla yatırım aracına bölmek daha sağlıklı ve fayda sağlayan bir yöntem olabilir.
 • Yatırım yapmış olduğunuz ürünlerin çeşitlendirilmesinin yanı sıra yatırım yapılan vade de çeşitlendirilmelidir. Bütün parayı 1 yıl vadeli mevduata yatırmak, ani ve acil durumlarda paraya ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda sıkışıklık yaşamanıza yol açabilir. Her an ihtiyaç duyulabilir diye 1 aylık bir vadede değerlendirmek de doğru bir yatırım işlemi olmamış oluyor.
 • Aşırı yüksek kaldıraçlar kullanmamanız ve borç alarak yatırım yapmamanız önerilir. Borç alarak yatırım yapmanız paranızın tamamını kısa zamanda kaybetme ihtimalinizi yükseltebilir. Kaldıraçlı işlemler yüksek riskler içeriyor ve bu konuda yeterli bilgiye sahip olmayanların yatırım işine girmemeleri öneriliyor.
 • İkili opsiyon gibi yüksek risk taşıyan ürünler sunan şirketlere karşı itibar etmemeniz öneriliyor.
 • Geçmiş dönemlerde yatırım yapmışsanız ve bu yatırımın size çok kazandırmış olması, gelecek dönemlerde de aynı şekilde devam edeceği anlamanı gelmiyor.
 • Sürekli olarak piyasanın mevcut durumu üzerinde kâr elde edebileceğiniz düşünmemelisiniz.
 • Kısa süre içerisinde yüksek kazanç vaat eden kişi ya da kurumlara ve bunların yapıyor oldukları reklamlara itibar etmemelisiniz.
 • Bazı yatırım araçlarının fiyatı aynı gün içerisinde bile değişiklik gösterebiliyor. Pay senedi ya da tahvil/bono gibi araçlara direkt yatırım yapmak yerine, bu ürünlerin bulunduğu yatırım fonlarını tercih etmek risk olasılığını azaltıyor.
 • Yatırım için tercihte bulunurken komisyon, ücret ve kesintileri kıyaslamalısınız. Belirli dönemlerde, bazı yatırım ürünlerine getirilen vergi teşviklerinin ek gelir yaratacağı ya da bazı vergi yükümlülüklerinin getiriyi azaltacağı unutulmamalıdır.
 • Sadece Sermaye Piyasası Kurulu aracılığı ile yetki verilen ve denetlenen şirketlerle işlem yapmanız önerilir. Borsa üyeleriyle imzalanan sözleşmeler tamamen okunmalı ve neye imza atıldığı bilinmelidir. Sözleşmenin bir nüshasını da kendiniz için mutlaka istemelisiniz.


Kaynak: https://www.bankalar.org/mevduatlar/

Share

admin

Admin

You may also like...

1 Response

 1. Like!! Thank you for publishing this awesome article.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir