Mevduat nedir? Mevduat Alma, Mevduat Nasıl Alınır ?

Bankaların müşterilerine sundukları çeşitli hizmetler bulunmaktadır. Bu hizmetleri şubeler ya da dijital uygulamaları kanalı ile müşterilerine ulaştırmaktadırlar. Genel olarak şubeleri kullanan müşteriler birebir şube temsilcileri ile görüşmeyi tercih etmektedirler. Mevduat da burada önemli rol oynamaktadır. Aslında müşteriler yüksek bir mevduatları varsa güven ilişkisine dayalı olarak hatır ilişkisi kurdukları banka temsilcilerinin çalıştıkları bankalara mevduatlarını yatırmak isterler. Bankaların mevduat konusunda adeta yarışa girdiği bu günümüzde mevduatlar bankalar için önemli yere sahiptirler. Birçok banka mevduat toparlayabilmek için müşterilerine çağrı aramaları gerçekleştirmektedir. Aslında mevduat konusunda esas olan güven ve güler yüzlü bir hizmettir. Banka müşterileri güler yüzlü bir şekilde hizmet aldıkları personellerin bulundukları bankalara mevduatlarını yatırırlar banka değişikliği yapan personeller bile çoğu zaman müşterilerini yanlarında götürürler birçok müşteri bankadan çok banka çalışanını tanıdığı için bu konuda önemli paylaşımlar bulunmaktadır.

Mevduat Nedir?

Mevduat kelimesi aslında Arapça kökenlidir ve Tevdi kelimesinden türemiştir. Tevdi kelimesi emanet etmek anlamındadır. Tevdi işlemleri ile her türlü değerli evrak nakit gibi kıymetlerinizi bu konuda yetkili kurumlara emanet edebilirsiniz. Mevduat sadece paranın emanet edilmesidir. Yani bir miktar nakit bir paranız var ise bunu bir bankaya giderek mevduat hesabı açtırarak bankaya emanet verebilir ve dilediğiniz zamanda çekme hakkını saklı tutabilirsiniz. Mevduata konu olan çeşitli unsurlar bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Mevduatın konusu paradır.
  • Türk lirası ya da yabancı para olarak mevduat oluşturabilirsiniz.
  • Para tekrar geri alınmak üzere verilmektedir.
  • Paranın geri ödenme işlemi belirli bir vade ile yapılabilmektedir.
  • Bu gibi unsurlar mevduatın ana unsurları arasında yer almaktadır.


Mevduat Alma


Bankalar mevduatları müşterilerinden alırlar. Gerek bireysel müşteriler gerekse ticari müşteriler için mevduat alma durumu söz konusu olabilmektedir. Mevduat alımı ister Türk Lirası isterse Döviz olarak yapılabilmektedir. Bu durumda müşterinin tercihi ön planda tutulmaktadır. Müşteri mevduatı bankaya verirken hem emanete parasını koyar hem de belirli bir tutarda gelir elde etmek isterler. Mevduat alma işlemi bankalar için çok önemlidir. Çünkü bankaların önemli bir kaynak kısmı mevduattır. Genellikle bankalar müşterilerinden mevduat toplamak için sıraya girerler. Mevduat aldıklarında bankalar hesap açmak zorundadır. Bu hesaplar vadeli ya vadesiz hesap şeklinde olabilirler. Müşteriler emanete verdikleri parayı diledikleri zaman çekmek istediklerinde ve belirli bir gelir sağlama amacı gütmüyorlarsa bu durumda açılan hesap vadesiz hesaptır. Buraya yatırılan tutar müşteriler tarafından diledikleri zaman çekilebilmektedir. Müşteri belirli bir vade sonunda ve bir miktar gelir elde ederek parasını almayı talep ediyorsa bu durumda açılan hesap vadeli mevduat hesabıdır. Vade sonunda isterse üzerine eklenen gelir ile birlikte parasını çekebilir isterse tekrar vadesini uzatabilir.


Mevduat Nereden Alınır?


Mevduat alımı için ya bireysel ya da ticari müşteri olma zorunluluğu bulunmaktadır. Yani bankanın mevduat alabilmesi için müşterinin talebi olacak ve bu doğrultuda banka müşterisine hesap açacaktır. Yani mevduat bir banka için aslında müşterisinden alınır diyebiliriz. Ya da banka müşterisi olmasa bile potansiyel olarak müşteri olacak tüzel ya da bireysel kişilerden bankalar mevduat alabilmektedir.


Kaynak: https://www.bankalar.org/mevduatlar/

https://kutluhancorut.com.tr/kategori/ekonomi/

Share

admin

Admin

You may also like...

2 Responses

  1. Like!! Great article post.Really thank you! Really Cool.

  2. Like!! Really appreciate you sharing this blog post.Really thank you! Keep writing.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir