KREDİ KARTINDAN NAKİT AVANS ÇEKMEK, FAİZ ORANLARI, BORÇ ÖDENEMEZSE

Kredi kartının insanlara sunduğu birçok fırsat bulunmaktadır, bunlardan bir tanesi de nakit avans fırsatı olmaktadır. Nakit Avans fırsatı sayesinde anlık nakit ihtiyaçları dakikalar içerisinde gitmekte ve bu sayede oldukça rahat bir şekilde yaşama devam edilmektedir. Peki her zaman nakit avans ihtiyacımızda kullanmak doğru mu ya da Kredi Kartından Nakit Avans Çekmek için neler yapmak gerekli kısaca bahsedelim.


NAKİT AVANS ÇEKME İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

İlk öncelikle nakit avans çekme işlemi için hangi yöntemi kullanacağımızı seçmemiz gerekir, bu adımı hallettikten sonra aşağıda yer alan sıraya uymamız gereklidir;

  • Kredi kartı üzerinden nakit avans bölümüne geçmeliyiz ve buradan taksitli nakit avans mı ya da peşin nakit avans mı istediğimizi seçmeliyiz. Bu duruma bizler ödeme planımıza göre karar veriyoruz.
  • Buradan sonra ne kadar nakit avans istediğimizi seçerek miktar olarak giriyoruz ve işlemimize devam ediyoruz.
  • Buradan sonra aylık ödeme planımızı seçiyoruz yani eğer taksitli nakit avans seçtiysek çektiğimiz nakit avansı ödeme şeklimi aylık olarak seçiyoruz ve uygulanacak faiz hakkında bilgi alıyoruz. Bu duruma göre de son adıma geçiyoruz.
  • Yaptığımız işlemler tekrardan karşımıza çıkıyor ve herhangi bir sorun bulunmadığı takdirde hepsini onaylayarak işlemi tamamlıyoruz. Son olarak da nakit avansı peşin olarak veya hesaba anlık olarak aktarıyoruz ve bütün işlem tamamlanmış oluyor.


Bu şekilde adımlar halinde kredi kartından nakit avans çekilebilmektedir. Bundan sonra ise bilmemiz gereken durumlar bulunmaktadır ve bu durumlardan bir tanesi uygulanan Faiz Oranları olmaktadır.


NAKİT AVANS FAİZ ORANLARI

Her bankadan bankaya değişen faiz oranları nakit avans durumu içinde geçerli olmakta ve nakit avans faizleri kullanılan kredi kartına ve Bankaya göre değişmektedir. Ama yine de ülkemizde nakit avans için kullanılan faiz oranları ortalama şeklinde oluşmaktadır ve bu duruma göre aşağıda yer alan faiz oranları ortalama olarak kabul edilmektedir.

  • 0 – 100 TL arasında yer alan nakit avans işlemlerinde %0,9 oranında bir ortalama faiz işlemi uygulanmakta ve 100 TL nakit avans çekme işleminde 115 – 120 TL gibi bir geri ödeme oranı oluşabilmektedir.
  • En yüksek faiz oranları ortalaması ise 10.000 TL üzeri nakit avans çekim işlemlerinde %2 gibi oranlara ulaşmakta ve ortalama bir % oranı oluşmaktadır.

Her kredi işlemlerinde olduğu gibi nakit avans işlemlerinde de en merak edilen durumlardan bir tanesi de Borç Ödenemezse ne olur? Olmaktadır.


NAKİT AVANS BORCU ÖDENEMEZSE


Nakit avans borç ödeme işlemleri diğer kredi kartı borcu ödemeleri gibi olmakta aslında fakat ödenen borç ücreti değişmektedir ve zamanından önce ödeme yapılamamaktadır. Bu durumun farkında olarak nakit avans çekim işlemlerimizi gerçekleştirmek gerekmektedir. Nakit avans borcu ödenmez ise kredi kartında olduğu gibi kişilere adli işlemler başlatılmakta ve haciz durumları gibi olaylar yaşanmaktadır. Bu yüzden nakit avans çekme işlemini gerçekleştirmeden önce doğru karar vermeliyiz ve ne kadar çekeceğimizi, ödeme süresine güvenilir bir şekilde karar vermeliyiz. Bu sayede kredi kartı işleminde herhangi bir sorun yaşamayız.
Kaynak: https://www.bankalar.org/kredi-kartlari/

Share

admin

Admin

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir