İpotek Kredisinde Çıkan Banka Masrafları

2014 yılında çıkan Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliği dâhilinde dosya masrafları, çekilen kredi tutarının maksimum binde 5’i olarak alınabilen bir kredi masraf kalemi olarak yer alıyor. 100 bin TL’lik bir kredi için finansal kurumların tamamı bireysel kredi türlerinde kredi süresi boyunda en fazla 500 TL dosya masrafı ödeniyor. Fakat sigorta, ipotek ve ekspertiz masrafları, dosya masrafı içerisine dahil olmuyor. Bu ücretleri kredi veren kurumlar tahsil ediyor olsa da işlemi yapan kurumlara aktarılıyor. Bu kurumlar, sigorta şirketleri ve ekspertiz firmaları oluyor. Aynı zamanda dosya masraflarının yanı sıra ödemelerden yasal olarak kredi veren kurumlar da komisyon alamıyor. Kredi türlerine göre kredi veren kurumlar da sizden dosya masraflarına ek olarak belirli masraflar talep edebilirler. Bu masraflar şu şekildedir:

  • İpoteksiz İhtiyaç Kredisinin Ek Masrafları
  • Gayrimenkul İpotekli İhtiyaç Kredisi (Konut Kredisi) Ek Masrafları
  • Taşıt Kredisi Ek Masrafları

İpoteksiz ihtiyaç kredisinden dosya masrafı haricinde bankalar, sizlerden zorunlu olarak ek masraf talep etmiyorlar. Ancak belirli bankalar ferdi kaza ya da hayat sigortası yapılmasını mecbur kılarak kredi veriyor. Ek olarak şart sunan yerlerden kredi çekip kullanmak ya da kullanmamak, müşterilerin isteğine bağlıdır.

Gayrimenkul ipotekli kredisi de kredi veren kurumlar hariç pek çok kurum ile işlem yapılması nedeniyle, tüm gayrimenkul ipotekli kredilerde dosya masrafına ek masraf ekleniyor. Bu masraflar:

  • Ekspertiz ücreti: 700 – 900 TL aralığında
  • Taşınmak rehin ücreti (Avukat): 200 – 250 TL aralığında

Konut ve DASK sigortası, metre kare ve konuma göre fiyatlandırılıyor. Tüm bankalar, dosya masrafına ek masraf olan bu durumlar zorunlu olarak alıyor. Bunların haricinde bazı bankalar sadece hayat sigortası ile ferdi kaza sigortasını zorunlu tutuyorlar.

Bunların yanı son olarak listede yer alan taşıt kredisindeki dosya masraflarına ek olarak da tüm bankalarda, kasko yapma zorunluluğu bulunuyor. Bundan hariç olarak bazı bankalar hayat sigortası ile ferdi kaza sigortası yaptırmak da zorunlu tutulabiliyor. Kasko harici diğer sigortalar ve benzeri ürünleri zorunlu tutulan bankalar ile çalışmak da tamamen sizlerin inisiyatifinde olan bir durum oluyor.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Masrafları


Yalnızca gerçek kişilerce kullanılan ve talep edilen kredi miktarının yüksek olduğu durumlarda bir mülkü ipotek göstererek alınan kredilere, ipotekli ihtiyaç kredisi adı veriliyor. Hemen her banka, bu kredi ürününü barındırıyor. Kredinin vade ve ödenecek tutarı, müşteri profillerine göre de değişiklik gösteriyor.Buna örnek verilecek olursa; kredi notu yüksek olan müşteriler, düzenli ödeme yapan, daha önce kredi kartı kullanan veya daha önce kredi çeken müşteriler, bu kredi türünden çok yüksek rakamlarla ödeme alabiliyor.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Nasıl Çekilir?

  • Bankalarca değişiklik göstermek kaydı ile bazı bankalar, mülk olarak konut göstermemeyi tercih eden müşteriler için ‘’otomobil rehinli’’ veya ‘’arsa ipotekli’’ olarak adlandırılan kredi ürünlerini sunuyor.
  • İpotekli ihtiyaç kredisi için bankalar, müşterilerinin profilini de analiz ediyor. Resmi kurumlardan müşterilerin kredi notu bilgilerini edinirler. Bu nedenle kredi notunun yüksek olması bu krediyi çekmek açısından her zaman avantaj sağlıyor.
  • Profil olarak olumlu sonuç alan kişiler, ipoteğe alınacak mülkü değerlendirmeye açar. Uzman eksperler müşterinin mülkünü değerlendirerek bilgiler bankaya iletiyor. İnceleme sonucunda elde edilen değere ‘’ekspertiz değeri’’ deniliyor.
  • Tüm işlemler sonucunda talep edilen kredi tutarının altında ve üstünde bir rakam sunmak da bankaların inisiyatifi doğrultusunda yapılıyor.


Kaynak site: https://www.bankalar.org/krediler/ihtiyac-kredileri/

Share

admin

Admin

You may also like...

1 Response

  1. Like!! I blog frequently and I really thank you for your content. The article has truly peaked my interest.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir