Bankaların iş tanımı

Günümüzde bankacılık çok önemli bir yere sahiptir. Hem özel hem de kamu bankalarının varlığı sektörde bir rekabetin var olmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle hizmetlerdeki çeşitlilik de artmaktadır. Bir bankada yapacağınız çok sayıda işlem bulunmaktadır. Bankalar artık birçok işleme aracılık etmekte ve yatırım araçlarına hizmet sağlamaktadır. Bankaların iş detaylarına girmeden önce Banka nedir bu konuyu açıklayalım.

Banka Nedir?

Banka bir mevduatı mevduat sahibinden kabul eden, Bu mevduatı da en verimli şekilde kredi işlemlerinde kullanmak amacını güden ve faaliyetlerinin ana konusu düzenli bir şekilde kredi almak veya kredi vermek olan ekonomik bir kuruluştur. Her bankanın prosedürü, işleyiş biçimi farklı olsa da bankacılık sisteminin katı kuralları bulunmaktadır ve bu kurallar bir denetleyici tarafından sağlanmaktadır. Yani her banka kendi istediği şekilde ekonomiye katkı sağlamak için bir kural koyamaz, kuralları koyan bir kurum yani bir denetleyici kurum vardır ve bankalar bu kurumun koyduğu kurallara uymak zorundadır.

Ne İş Yapar

Bankalar, para, kredi, sermaye konularını kapsayan her türlü konular ile ilgili bütün işlemleri yaparlar. Özel ya da bireysel veya ticari tüm müşterilerin kendilerine en uygun olan ihtiyaçlarını karşılamakla yükümlüdürler. Bankaların yaptıkları işleri şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Aracılık
  • Kaynaklara akıcılık sağlama
  • Kişilerin ya da kurumların sahip oldukları mal varlıklarını etkili bir şekilde değerlendirme
  • Kaynak kullanımlarını iyileştirme
  • Kısa süreli fonları alma
  • Uzun süreli fonları alma
  • Kredi alma
  • Kredi verme
  • Para transferleri


Saydığımız bu temel işlemler aslında her bankada yapılan işlemlerdir. Bankalarına asli görevleri bu şekilde olmaktadır. Tabi ki yukarıda bahsettiğimiz gibi bankalar bu işlemleri yaparken rekabet piyasası koşullarına uygun bir şekilde ve denetleyicinin koymuş olduğu kurallara uyarak yapmalıdır. Bu konuda kurallar çok sıkıdır ve sürekli denetime tabiidir. Rekabetin olduğu bir piyasada da kuruluşlar banka da olsa kurallar belirli çerçevede konulmaktadır. Bütün bunların haricinde bankaların yaptıkları bankacılık işlemleri bulunmaktadır. Para transferleri, yurt dışı para gönderimleri, mevduat kabul etme, kredi verme, fatura ödeme gibi. Tüm bu işlemleri günümüzde artık her banka gerçekleştirmektedir. Özel ya da kamu bankası ayrımı yapmaksızın tüm bankalarda bireysel işlemlerinizi gerçekleştirmeniz mümkündür. Yalnız tüm işlemler için her bankanın uygulamış olduğu bir komisyon oranı bulunmaktadır. Bankalar birçok işleme aracılık ederken ya da işlem hizmeti sağlarken kendi paylarına düşeni de almaktadırlar. Hiçbir banka komisyon almadan bir işleme aracılık etmez. Bankalar da kazancını bu şekilde sağlamaktadırlar. Bazen bir fatura ödemesi için az bir miktar bile olsa komisyon alınabilmektedir. Aslında bankaların her türlü işleme aracılık ediyor olması bankaların müşteri sayılarını ve çapraz satış imkanlarını da arttıran bir etkendir. Konu hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz sitemizi ziyaret etmenizi öneririz.

https://bankalar.org

Share

admin

Admin

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir