Webmaster Nedir? Nasıl Webmaster Olunur? | Webmaster Blog

Webmaster Nedir? Nasıl Webmaster Olunur?

Öncelikle herkese merhabalar, bu yazımızda sizlere webmaster nedir, webmaster nasıl olunur, bilmeniz gereken konular, ve iş imkanı hakkında bilgiler vermeye çalıştım, buyurun başlayalım.

WebMaster Nedir ?

Webmaster, web ve master kelimelerinden oluşmaktadır Türkçe olarak web uzmanı yani İnternet uzmanı olarak bilinmektedir. İlk olarak 1990 yıllarında ortaya çıkan bu terim zamanımızda daha fazla teknolojik aletler olduğu daha fazla duyuldu ve bu işe merak gelmeye başladı. Bende bugün sizlere nasıl webmaster olabileceğinizi ve webmaster kişinin neler yaptığını ve bilmesi gerekenleri anlatmaya çalışacağım. Webmaster kategorisi adı çerçevesinde birçok alan mevcut seo, hosting, domain, adsense, adwords ve daha nicesi.. Bu alanda iş bulmak artık çok zor sayılmaz. Şimdi bilmeniz gereken konuları ve nasıl webmaster olacağınız hakkında bilgi verelim.

webmaster nedir

Nasıl WebMaster Olunur ?

Bu alanda iş bulmak istiyor iseniz bu şansı kendiniz yaratmalısınız, sürekli gelişmeniz ve yeni bilgiler öğrenmenizde fayda var. Bir firmada veya projede işe başlarken sizin bilgilerinizi göstererek ve işinizi iyi yaparak daha iyi şirket ve projelerde iş imkanı yaratabilirsiniz. Bu alanda gelişmek için çeşitli webmaster forumlarını ve bloglarını takip edebilirsiniz.

(Örnek ; http:// https://wmaraci.com, https://r10.net)

Şimdi bilmeniz gereken en temel konuları göz önüne alalım.

• Web Sayfaları : Webmaster işine ilk adım kendinizi ait bir web sayfanız olmasını tercih ederim. Bir alan adı ve hosting alarak ve wordpress kurarak blog açabilirsiniz. Böylece makale yazmaya ve seo işlerine başlayabilirsiniz.

• Hosting ve Sunucu : VDS, VPS, Hosting, Domain, Kurumsal Mail gibi başlıca terimleri detaylı bir şekilde bilmeniz gerekmektedir.

• İçerik : Belki de bu madde webmaster alanında sizin için en çok lazım olacak şey olabilir çünkü sitenizi ileri taşımada makaleleriniz önemli rol taşımakta eğer siz webmaster olmak istiyorsanız seo uyumlu makale yazmayı ve kullanıcıları sıkmadan bir içerik yazmayı bilmeniz gerekmektedir.

• Programlama : Bu madde diğer maddelere göre en zoru olabilir artık siteniz için önemli kodlama dillerini öğrenme vakti. HTML (Hyper Text Markup Language), css, php, java ve daha nicesini iyi bir şekilde bilmeniz gerekmektedir.

• Web & Grafik Tasarım : Aslında bu noktada biraz hayalgücünüz gerekmekte, yani bol bol çizgi film izlemenizi tavsiye ediyorum 🙂 Şaka bir yana dursun hayalgücünüz büyük önem taşımakta, ister sitenin index yani anasayfa tasarımı ister logo tasarımı biri web tasarım diğeri de grafik tasarım kategorisi adı altına girmekte. Ayrıca grafik ve web tasarım araçlarını da iyi şekilde kullanmanız lazım.

• Pazarlama & SEO : Müşterilerinizi ikna etme kabiliyeti ve SEO yeteneğiniz olması gerekmekte aslında SEO bir yetenek sayılmaz öğrenilir bir konu ama çok geniş bir konu, iç seo, kurumsal seo, dış seo, mobil seo, backlink, hacklink, adwords ve bunun gibi daha fazlası bu konuları bilmeniz sizin için çok yararlı olacaktır.

Diğer etkenler yok mu? tabiki var ama dediğim gibi çok geniş bir çerçeve olduğu için ben sizlere özet bir şekilde anlatmaya çalıştım umarım yardımcı olabilmişimdir, esen kalın..

Webmaster Nedir? Nasıl Webmaster Olunur?” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir